05.06.2020

Drone Tespit Sistemleri

Drone, İngilizce erkek arı anlamına gelmektedir.  Günümüzde ise insansız hava araçları anlamında kullanılmaktadır. Dünya’da ve ülkemizde drone kullanımı sivil ve savunma sanayinde son derece yaygınlaştı, resmi kayıtlı birey sayısı 50 bini, cihaz sayısı 25 bini ve kayıtlı İHA pilot sayısının 33 bini geçmiş durumdadır.  Dronelar günümüzde altyapı yatırımlarının yönetiminde, taşımacılık, sigorta, medya ve eğlence, telekomünikasyon, tarım, savunma sanayii ve madencilik sektörlerinde kullanılmaktadır. Faydalı kullanımları yanında kötü amaçlı kullanımları engellemek için drone tespit sistemleri geliştirilmektedir. 

Çoğunlukla teknik olarak 2.4 GHz frekans bandında dört kontrol kanalıyla kablosuz olarak çalışmaktadır. Dronelar gövde, kontrol kartı, motor, pervaneler, batarya, alacı ve uzaktan kumandadan oluşmaktadır. Kumanda üzerindeki LCD ekran sayesinde sürüş sırasında çekim yapılıp eş zamanlı olarak görüntüleme yapılabilmektedir. Amatör drone kullanıcıları arasında iyi niyetli olmayan insanların olması yüzünden insanlarda güvenlik endişesi ortaya çıkmış durumdadır. Özellikle izinsiz drone tarafından çekilen fotoğraflar insanlar açısından kaygı oluşturmuştur. Bu nedenle izinsiz fotoğraf çeken dronun tespiti için birkaç çalışma yapılıp, izinsiz drone çekimleri tespit edilmesi sağlanmıştır.

Dünya genelinde ve Türkiye’de Dronelar faydalı kullanımı yanı sıra yıkıcı amaçlar içinde kullanılıyor. Saldırı amaçlı bomba yüklü olarak sessizce korunan bölgeye ulaştırılıyor ve bomba patlatılıyor. Terör örgütlerinin droneları saldırı aracı olarak kullanmasında düşük maliyet, hız ve manevra, yük taşıma kapasitesi, gökyüzünden gelerek korku ve kaos oluşturma becerisi, hedefe ulaşmada maksimum etki ve saldırıyı düzenleyecek örgüt açısından risksiz olma gibi faktörler etkili oluyor. Droneların korunan bölgelere, enerji santralleri, devlet mülkiyetlerine ve üst düzey kişilerin yer aldığı tören alanı gibi yerlerde olası bir saldırıda kullanılmasından endişe ediliyor. Saldırıda can kaybı olmasa bile droneların terörizmin psikolojik boyutunu artırması olasılığıysa konuyu daha da hassas hale getiriyor. Bu kabiliyetlere sahip bir ekipmanın kötü amaçlar için kullanılması ile Drone ve İHA’ların tespit edilmesi ve engellenmesi konusunu daha da önem kazanıyor.

Dronelar tespit edilmesinin ardından operatör tarafından belli bir süre takip edilip tehdit oluşturduğu anlaşıldığı anda imha edilebilebilir yada kontrollü bir şekilde indirilir. Yakalanan drone’nun zarar görmeden kontrollü bir şekilde yere indirilmesi herkes tarafından yapılacak bir iş olmayıp mutlaka deneyimli bir operatör tarafından yapılması gerekmektedir.

Droneların tespit edilmesi ve engellenmesinin otonom hale gelmesi için yürüttüğümüz başarılı AR-GE çalışmaları sonucunda %90.45 oranında yerli olarak ürettiğimiz İLTER RF Drone Tespit ve Engelleme Sistemi, uzaktan kumandalarla iletişim kurarken ISM bantlarını kullanan dronlara karşı tam otomatik algılama, durdurma ve koordinat yanıltma özelliğine sahip, en modern Drone Tespit ve Engelleme sistemidir.

RF@300x-8

Drone Tespit Sistemi

  • Döner kanatlı ve sabit kanatlı alçak irtifa İHA’ları tespit eder.
  • Drone ile uzaktan kumandasının kablosuz haberleşmesini tespit eder.
  • 433, 868, 915, 1200, 2400, 5800 MHz frekans bantları tespit eder.